MODEROVANÉ DISKUSIE na atraktívne témy zo sveta kvalitných potravín

budú prebiehať v tomto krásnom amfiteátri, ktorý je súčasťou Dunajského korza. Témy a hlavne samotných diskutujúcich sme vyberali tak, aby zapadli to festivalovej atmosféry, preto sa nemusíte obávať náročných debát. Práve naopak, veríme, že naši hostia, ktorí prídu do Kravian nad Dunajom nie len zo Slovenska, ale aj Nemecka, Talianska, Čiech a Maďarska, vás inšpirujú, rozšíria vaše obzory a hlavne zabavia. TÉMY JEDLA, ALE HLAVNE JEDLO SAMOTNÉ SPÁJA.  ZÁLEŽÍ NÁM PRETO NA TOM, ABY STE SI DISKUSIE VYPOČULI V POKOJI A S CHUŤOU. BUDÚ PRETO TLMOČENÉ v 3 jazykoch (taliančina - maďarčina - slovenčina) a bude pre vás pripravených 200 ks staničiek (headsetov). Stačí si chytiť včas dobré miesto a potom už len nechať plynúť čas ;-)

Do nového prostredia prichádzame v 5. ročníku s novým moderátorom

Degustórium smeruje do dvojjazyčného regiónu, preto bolo pre nás dôležité nájsť moderátora, ktorý bude doma ako v maďarčine, tak aj v slovenčine a zároveň bude mať blízko k témam okolo kvalitných potravín. Hneď prvá úvaha smerovala do hereckého prostredia a mali sme šťastie. Rodák z Košíc, Karol Tóth, absolvent VŠMU v Bratislave, bol niekoľko rokov členom Jókaiho divadla v Komárne, následne hosťoval v budapeštianskom národnom divadle, v komornom divadle Bartók Kamaraszínház, aj v  Divadle Thália v jeho rodných Košiciach. Momentálne žije v Maďarsku, nie však ďaleko od Kravian nad Dunajom, a nemá núdzu o pracovné ponuky na oboch brehoch Dunaja. O to viac sa tešíme, že nám prikývol na spoluprácu a bude nám robiť spoločnosť počas 5. ročníka festivalu remeselných potravín.

PRÍRODE VERNÉ KONCEPTY

nám v prvom paneli predstavia vskutku vzácni hostia, ktorých prítomnosti na festivale sa veľmi tešíme a sme vďační, že sa im podarilo vyčleniť si z ich preplnených kalendárov jeden voľný deň a prísť sa s vami podeliť o kúsok ich sveta. Vanda Molnár pochádza z Bratislavy, ale už vyše 20 rokov žije v Berlíne, kde spolu so Silviou Taha, už 9 rokov prevádzkujú zážitkovú slow food reštauráciu s ponukou monarchistickej kuchyne a naturálnych vín, ktorým sa Vanda venuje aj v samostatnom projekte. Jožko Breza, šéfkuchár zážitkovej reštaurácie Gašperov Mlyn, ktorej výnimočnú kvalitu, ale i atmosféru, oceňujú odborníci ale i vášniví gurmáni nie len na Slovensku, ale i v zahraničí. Roman Borovský, šéfkuchár reštaurácie Semillom vo vinárstve Predium Vráble. Jej koncept, ktorý sám vytvoril, spočíva vo viacchodovom zážitkovom menu založenom na kvalitných lokálnych surovinách. Skúsenosti nadobúdal v pražskom Kampa parku, potom v Dánsku a následne na Faerských ostrovoch v reštaurácii Koks, ktorá má dve michelinské hviezdy a jednu zelenú hviezdu. Štvrtým do partie je náš Pali Sekerka, slowfooďák z presvedčenia, bývalý šéfkuchár v reštaurácii Ze Kitchen Galerie v Paríži, viac ako rok a pol späť na Slovensku, varí, tvorí a spolupracuje s farmármi v rámci jedinečných workshopov v rôznych kútoch Slovenska.

 Budeme sa rozprávať o tom ako primäť ľudí, prostredníctvom jedla a pitia, k úcte k dedičstvu, k rešpektu pred prítomnosťou a k zodpovednosti pred budúcnosťou a veríme, že nám prezradia čo to z ich života a nechajú nás nazrieť do ich kuchýň.

SLÁVNOSTNÝ KRST KNIŽKY PRE DETI "Príbehy z hladného brucha"

Vedeli ste, že aj za kuchynskými dverami sa môžu odohrávať všakovaké dobrodružstvá? A že tanier môže byť javiskom pozoruhodných príbehov? Nezmeškajte rozhovor s autorkou detskej knižky, Zuzanou Sotákovou, autorom ilustrácii, Jozefom Gľabom, Anettou Vaculíkovou, autorkou zaujímavých receptov, ktoré si pri čítaní knižky budú môcť deti pripravovať spolu s rodičmi a s krstným tatom, šéfkuchárom Paľlom Sekerkom.

PRAVÁ ESENCIA VIDIEKA 

Ako namiešať tú správnu esenciu dobrého a udržateľného vidieka. Ktoré sú tie správne ingrediencie a v akom pomere ich namiešať? Je vôbec rozdieľ medzi vidiekom v Čechách, na Morave, na Slovensku, alebo v Maďarsku? Aký by mal byť vôbec ten ideálny vidiek, z ktorého by už nikdy nikto nechcel odísť a na ktorý by aj tí "mestskí" radi chodili za oddychom? Veríme, že dostaneme zauímavé odpovede.

NIE JE MÚKA AKO MÚKA

Orientovať sa vo svete múk je naozaj ťažké. Základnými prvkami pri definovaní produktu sú použité zrná a zvolený druh mletia. Existuje technologická kvalita a nutričná kvalita a v prípade múk často spolu neľadia. Ako si teda vybrať tú najlepšiu? Kde ju hladať? No a keďže my, v Slow Foode, sa vždy pýtame priamo farmárov, alebo výrobcov, zavolali sme si hneď troch a každého z inej krajiny: z Talianska, z Maďarska a zo Slovenska. A nebudeme sa pýtať len na múku ;-)

ŽENY DO VOZA AJ DO KOČA

Podľa správy Svetového ekonomického fóra z roku 2022 o globálnych rozdieloch medzi mužmi a ženami, ktorá analyzuje rodové rozdiely, sú firmy vedené ženami menej rizikové a viac dbajú na udržateľnosť. Majú to ženy vo vedení rodinných manufaktúr a fariem vôbec jednoduché? Budeme sa pýtať štyroch z nich a aj tentokrát si budete môcť porovnať realitu z troch rôznych krajín: Talianska, Čiech a Slovenska.

SOCIÁLNE, FÉROVO A S REŠPEKTOM KU KOMUNITÁM

Len ťažko by sme si vedeli predstaviť život bez dobrej kávy, kakaa, čokolády, olív, olivového oleja, rôznych exotických korení, či exotického ovocia. Ale kde ich vôbec hľadať, na čo sa zamerať pri ich výbere, ako posudzovať kvalitu, keď sme väčšinu z nich v ich pôvodnom prostredí nemali ako vidieť, mnohokrát ani nevieme ako ich jesť, čistiť, na čo presne použiť. Slow Food preferuje dobré, čísté a férové potraviny a nie je tomu inak ani pri tých dovezených. V tejto diskusii vám predstavíme ľudí, ktorým učarovali vzdialené kultúry, odľahlé obasti sveta, ktoré navštevujú pravidelne, ale nie len preto, aby odtiaľ priviezli vzácne produkty, ale aby pomohli tamojším komunitám. Sparinga im bude robiť učiteľ biológie, vášnivý cestovateľ, gurmán a bloger, Peter Wetzler, známy ako Lokálžrawec ;-).

POMALY ĎALEJ ZÁJDEME?

Slow Food vznikol v Taliansku, v druhej polovici 80-tych rokov minulého storočia, ako priama reakcia na stále viac prítomný fast food. Odvtedy sa hnutie za dobré, čisté a férové potraviny rozšírilo do celého sveta a udomácnilo sa, prostredníctvom miestnych združení, tzv. konvívií, na všetkých kontinentoch. Slow Food je dnes silné globálne hnutie, ktoré sa zasadzuje za ochranu biodiverzity, za zlepšenie povedomia o systéme, ktorý riadi potravinovú produkciu, za zachovanie kulinárskeho dedičstva a tradícií. V poslednej diskusii sa budeme pýtať na to, čo sa podarilo Slow Foodu v Taliansku, za takmer 40 rokov existencie, aké má postavenie v rámci domácej scény, ako vnímajú jeho aktivity talianski farmári a remeselní producenti a naopak, ako to je na Slovensku. Predstavíme aktivity Slow Food Pressburg, platformu Našich TRHOV a pokúsime sa vás vtiahnuť do sveta pomalosti ;-) 

ORGANIZÁTOR PODUJATIA SI VYHRADZUJE PRÁVO NA ZMENY V PROGRAME